STRONA GŁÓWNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 KONTAKT / CENNIK

MEDYCYNA XXI WIEKU - NOWE WYZWANIA NOWE MOŻLIWOŚCI

dr hab. med. Marek Modrzyński

specjalista laryngolog; specjalista alergolog
lekarz medycyny estetycznej

 

 

PRZEWLEKŁE MIGRENY
LECZENIE "BOTOKSEM"


Migrena
to nawrotowy, z reguły jednostronny, pulsujący ból głowy, który trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin.

Migrena charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia i różną częstotliwością występowania. Często bóle wzmagają się pod wpływem emocji lub wysiłku fizycznego. Z reguły występuje światłowstręt, nadmierna wrażliwość na dźwięki i zapachy. Bardzo często występują też nudności i wymioty. Niekiedy przed wystąpieniem napadu migrenowego, pojawić się może tzw. aura polegająca na obecności parestezji, ubytków w polu widzenia, mroczków, niedowładu,
a czasem nawet zaburzeń mowy.

Każdy, kto choć raz przebył napad tej choroby wie jakie jest to przykre i jak człowiek czuje się przy tym bezradny. Szczególnie dramatyczne w odczuciu chorego są napady przebiegające z objawami neurologicznymi.

Niestety skuteczne leczenie migreny nie jest sprawą, którą uznać można za rozwiązaną.

Wielu pacjentów, pomimo systematycznego stosowania leków nadal ma częste i ciężkie napady.

W wypadkach tych niejednokrotnie poprawę przynieść może leczenie botuliną (bardziej znaną pod nazwą botoks/botox)Botoks (botox) znany głównie ze swego działania przeciwzmarszczkowego okazał się w leczeniu migreny tak skuteczny, że po szczegółowych badaniach w 2010 roku został dopuszczony do stosowania w tym wskazaniu na bardzo rygorystycznym pod tym względem rynku amerykańskim i brytyjskim.
Istota zabiegu opiera się na założeniu, że jedną z przyczyn prowadzących do napadu migrenowego jest stale utrzymujące się nadmierne napięcie w niektórych partiach mięśniowych głowy i szyi. Wstrzyknięty w wybrane okolice botoks znosi to nadmierne napięcie, przy czym dawka jest tak dobrana, że nie upośledza ruchomości głównych grup mięśniowych (warunek: osoba wykonująca zabieg musi wiedzieć bardzo dokładnie jakie dawki podać i w jakie dokładnie miejsca).Efektem "ubocznym" zabiegu jest dodatkowo wygładzenie ewentualnych zmarszczek na czole....Ponieważ jednak w zabiegu tym w przeciwieństwie do zabiegów estetycznych preparat podaje się też w inne rejony to zużywa się go więcej, a stąd niestety cena zabiegu jest trochę wyższa.
Zabiegu nie powinno powtarzać się częściej niż trzy razy w roku.

 STRONA GŁÓWNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 KONTAKT / CENNIK